Λάρισα, 21 Μαΐου 2024

1ο Σεμινάριο ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΔΟΣΚΟΠΗΣΗ

Η Ελληνική Εταιρεία Γυναικολογικής Ενδοσκόπησης (Ε.Ε.Γ.Ε.) στα πλαίσια της συνεχιζόμενης διά βίου εκπαίδευσης και σε συνεργασία με Πανεπιστημιακές κλινικές και κλινικές του ΕΣΥ διοργανώνει εισαγωγικά στην γυναικολογική ενδοσκόπηση εκπαιδευτικά σεμινάρια για ειδικευόμενους και για νέους ιατρούς.

Σήμερα η ενδοσκοπική χειρουργική σε μεγάλο βαθμό έχει αντικαταστήσει την κλασσική χειρουργική και η εξοικείωση με αυτήν αποτελεί το αρχικό βήμα για την εφαρμογή της. Αυτά τα αρχικά βήματα ερχόμαστε σήμερα να προσφέρουμε σε όσους δεν είχαν την ευκαιρία να τα διδαχθούν στην διάρκεια της εκπαιδευτικής τους πορείας.

Η αρχή θα γίνει από την Λάρισα σε συνεργασία με την Πανεπιστημιακή Γυναικολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Θεωρητικά μαθήματα εισαγωγής στην ενδοσκόπηση και εφαρμογής της στην καθημερινή πράξη θα προσφέρουν τις απαραίτητες γνώσεις αλλά και την αφορμή διαδραστικής συζήτησης αναφορικά με την μεθοδολογία της λαπαροσκοπικής και της υστεροσκοπικής χειρουργικής. Θα ακολουθήσει η παρουσίαση εκπαιδευτικών video από χειρουργικές επεμβάσεις με ενδιαφέροντα περιστατικά ώστε να γίνει πιο κατανοητή η θεωρητική και πρακτική προσέγγιση.

Επιπλέον αυτή η εκπαιδευτική ενότητα συνοδεύεται από workshops, που με την σειρά τους συμβάλλουν στην εξοικείωση των νέων κυρίως συναδέλφων με τον εξοπλισμό και το set up των εργαλείων πριν κάθε ενδοσκοπική επέμβαση. Η ενασχόλησή των συναδέλφων σε σταθμούς εργασίας με προσομοιωτές αποτελεί την καλύτερη εισαγωγή στην ενδοσκόπηση. Εξειδικευμένοι γυναικολόγοι ενδοσκόποι και έμπειροι εκπαιδευτές θα συμβάλουν στην κατανόηση των αρχών ενδοσκοπικής χειρουργικής με έμφαση στην εργονομία και στην ασφάλεια του χειρουργείου. Θα γίνει επίσης παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος GESEA που οδηγεί σε πιστοποίηση στην γυναικολογική ενδοσκόπηση από την ESGE.

Η συμμετοχή στο σεμινάριο και στο workshop είναι ΔΩΡΕΑΝ. Θα συνοδεύεται από Πιστοποιητικό Παρακολούθησης της Ε.Ε.Γ.Ε. και της Πανεπιστημιακής Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. και θα πιστωθούν Μονάδες Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης (CMEs) σε όσους το παρακολουθήσουν.

Προσκαλούμε όλους τους ειδικευόμενους ιατρούς αλλά και τους νέους Γυναικολόγους της Θεσσαλίας που θέλουν να εξοικειωθούν και να ασχοληθούν με την Γυναικολογική ενδοσκόπηση, στις 24 και 25 Μαΐου 2024 στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας στο σεμινάριο το συνοδό του workshop πρακτικής εξάσκησης σε προσομοιωτές που διοργανώνει από κοινού η Ελληνική Εταιρεία Γυναικολογικής Ενδοσκόπησης και η Πανεπιστημιακή Γυναικολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Αποτελεί στόχο μας μέσω αυτής της εκδήλωσης να συμβάλουμε στην συνεχιζόμενη εκπαίδευση των Ελλήνων γυναικολόγων.

Με θερμούς χαιρετισμούς,

Θεόδωρος Δ. Θεοδωρίδης

Καθηγητής Μαιευτικής & Γυναικολογίας Α.Π.Θ.

Πρόεδρος Ε.Ε.Γ.Ε.

Αλέξανδρος Δαπόντε

Καθηγητής και Διευθυντής Μαιευτικής & Γυναικολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τη γραμματεία οργάνωσης:

logo_web

Αλεξ. Παναγούλη 118-Αγία Παρασκευή 15343, Τηλ. +30 2106074240, Fax +30 2106074222, E-mail md@mdcongress.gr

Ιστοσελίδα Σεμιναρίου: https://mdcongress.gr/event/seminario-endoskopisis/

1ο Σεμινάριο ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΔΟΣΚΟΠΗΣΗ

Με θερμούς χαιρετισμούς,

Θεόδωρος Δ. Θεοδωρίδης

Καθηγητής Μαιευτικής & Γυναικολογίας Α.Π.Θ.

Πρόεδρος Ε.Ε.Γ.Ε.

Αλέξανδρος Δαπόντε