Διπλωματική εργασία

Υπεύθυνος Μαθήματος
Μακρής Δημοσθένης
Καθηγητής Εντατικής Θεραπείας ΠΘ
dimomakris@med.uth.gr Αντικειμενικοί στόχοι του μαθήματος (επιδιωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα)
Κωδικός Μαθήματος: ΜΔ02 – Η διδασκαλία του μαθήματος αποσκοπεί στην:
– Κατανόηση των αρχών παρουσίασης επιστημονικών δεδομένων σε γραπτό κείμενο (ΜΔΕ) και σε δημόσια παρουσίαση με τη χρήση πολυμέσων
– Κατανόηση της δομής ενός επιστημονικού κειμένου
– Απόκτηση εξειδικευμένων γνώσεων σε ένα από τα γνωστικά πεδία της διαχείρισης και αποκατάστασης βαρέως πάσχοντα
– Εφαρμογή γνώσεων στατιστικής επεξεργασίας δεδομένων
Έτος Σπουδών: 2ο Περιεχόμενο του μαθήματος
Εξάμηνο: 4ο – Αναζήτηση δεδομένων και πληροφοριών που αφορούν στην παραγωγή ενός επιστημονικού κειμένου
– Παραγωγή γραπτού κειμένου (ΜΔΕ) βάση των διεθνών απαιτήσεων και των κριτηρίων αποδεκτής δημοσίευσης σε ιατρικά περιοδικά με σύστημα ανεξάρτητων κριτών (Peer Review Journals)
– Παρουσίαση επιστημονικών δεδομένων σε δημόσια παρουσίαση με τη χρήση πολυμέσων
Αριθμός Πιστωτικών Μονάδων: 20
  Συνιστώμενη βιβλιογραφία προς μελέτη
  Οδηγός Εκπόνησης Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας
  Διδακτικές και μαθησιακές μέθοδοι
  Καθοδήγηση και επίβλεψη της προόδου της ΜΔΕ από τα μέλη της Τριμελούς Εξεταστικής Επιτροπής
  Μέθοδοι αξιολόγησης/βαθμολόγησης
  Δημόσια, προφορική παρουσίαση ΜΔΕ από τους Φοιτητές (100% του τελικού βαθμού). Στα κριτήρια βαθμολόγησης συμπεριλαμβάνονται η ποιότητα του γραπτού κειμένου, η επάρκεια του μεθοδολογικού σχεδιασμού και της πορείας διεξαγωγής της έρευνας και η ποιότητα της προφορικής παρουσίασης.

Γλώσσα Διδασκαλίας: Ελληνική. Η γλώσσα εκπόνησης της ΜΔΕ μπορεί να είναι διάφορη της Ελληνικής μετά από αίτηση του ΜΦ, τη σύμφωνη γνώμη της Τριμελούς Εξεταστικής Επιτροπής και έγκριση της ΠΣΕ

Περίγραμμα Μαθήματος: Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία

Λίστα Διπλωματικών Εργασιών

Διαδικασία ανάθεσης – εξέτασης ΜΔΕ

O κάθε φοιτητής εκπονεί στο 4ο εξάμηνο την διπλωματική εργασία που έχει ερευνητικό χαρακτήρα, σε θέμα σχετικό με ένα από τα μαθήματα του Προγράμματος, την οποία και υποστηρίζει δημόσια ενώπιον τριμελούς εξεταστικής επιτροπής (1 επιβλέπων και 2 μέλη ΔΕΠ) που ορίζει η Συνέλευση του Τμήματος Ιατρικής, μετά από σχετική εισήγηση του Δ/ντού του Π.Μ.Σ. Τα μέλη της Τριμελούς Εξεταστικής Επιτροπής πρέπει να έχουν την ίδια ή συναφή επιστημονική ειδικότητα με το γνωστικό αντικείμενο του Π.Μ.Σ. Οι διδάσκοντες που έχουν το δικαίωμα επίβλεψης διπλωματικών εργασιών, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, ενημερώνουν εγγράφως τη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. για τα θέματα των διπλωματικών εργασιών που προτείνουν. Η παρουσίαση της Μεταπτυχιακής Διπλωματικής Εργασίας υποστηρίζεται δημόσια, ενώπιον της Τριμελούς Εξεταστικής Επιτροπής σε ημερομηνία και τόπο που ορίζεται από τη Συνέλευση του Τμήματος, κατόπιν εισήγησης του Δ/ντού του ΠΜΣ. Κατόπιν της έγκρισής της από την Επιτροπή, αναρτάται υποχρεωτικά στο διαδικτυακό τόπο του Ιδρυματικού Αποθετηρίου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας http://ir.lib.uth.gr και του ΠΜΣ. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αν υφίσταται αντικειμενική αδυναμία ή σπουδαίος λόγος (ασθένεια, απουσία στο εξωτερικό κλπ), είναι δυνατή η αντικατάσταση του επιβλέποντα ή μέλους της Τριμελούς Εξεταστικής Επιτροπής μετά από απόφαση του Δ/ντή του ΠΜΣ και σύμφωνη γνώμη της Σ.Ε.

Η διαδικασία για την υποβολή της διπλωματικής εργασίας προς εξέταση είναι η εξής:
• Γραπτή αίτηση του ΜΦ που περιλαμβάνει τον προτεινόμενο επιβλέπων και την περίληψη
(Ερευνητικό Πρωτόκολλο) της προτεινόμενης εργασίας.
• Ορισμός επιβλέποντος και Τριμελούς Εξεταστικής Επιτροπής
• Ορισμός Δημόσιας Παρουσίασης και εξέτασης Μ.Δ.Ε.
• Ανάρτηση Μ.Δ.Ε.

Πρότυπο Πίνακα Αυτό-αξιολόγησης Ερευνητικών Πρωτοκόλλων για άδεια Επιτροπής Ηθικής & Δεοντολογίας