TAGS: events

Αγαπητές/Αγαπητοί συνάδελφοι, συνεργάτες, φίλες και φίλοι

Εκ μέρους του Εργαστηρίου Νευροψυχολογίας και Συμπεριφορικής Νευροεπιστήμης, του Τμήματος Ψυχολογίας, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, σας προσκαλούμε στην Ημερίδα: ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΝΕΥΡΟΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ – ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, που θα διεξαχθεί με φυσική παρουσία, στις 8 Ιουνίου 2024 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ) του ΑΠΘ στη Θεσσαλονίκη. Η ημερίδα θα διεξαχθεί υπό την αιγίδα της Νευρολογικής Κλινικής, του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νευροαποκατάσταση».

Αυτή είναι μια συναρπαστική στιγμή για να εμπλέκεται κανείς στoν χώρο της νευροαποκατάστασης – νευροψυχολογικής αποκατάστασης και η διεξαγωγή της ημερίδας αυτής αντικατοπτρίζει το ταχέως αναπτυσσόμενο ενδιαφέρον και την εξέλιξη γνώσης και σύγχρονων/νέων θεραπευτικών προσεγγίσεων ανά τον κόσμο που στοχεύουν στη βελτίωση της ζωής ατόμων με επίκτητες εγκεφαλικές βλάβες, λόγω ατυχήματος ή ασθένειας, στατικής ή προοδευτικής φύσης.

Πρόσφατα, έγινε η παραδοχή ότι ανεξαρτήτως του βαθμού εξασθένησης των ατόμων με εγκεφαλική βλάβη -οποιαδήποτε κι αν είναι τα συγκεκριμένα προβλήματά τους- μπορεί
να σημειωθεί βελτίωση στις ζωές τις δικές τους και των οικογενειών τους. Πρωταρχικός στόχος, επομένως, της νευροαποκατάστασης είναι η άμβλυνση της δυσλειτουργίας που σχετίζεται με την εγκεφαλική βλάβη, προκειμένου να μεγιστοποιηθούν η ασφάλεια, η καθημερινή λειτουργικότητα, η ανεξαρτησία και η ποιότητα ζωής των ανθρώπων που έχουν υποστεί τη βλάβη.

Η νευροαποκατάσταση αποτελεί μεγάλη πρόκληση και για την επιτυχή έκβασή της βασίζεται σε μια οργανωμένη ομάδα επαγγελματιών, οι οποίοι συνεργαζόμενοι εκτιμούν και θεραπεύουν σύνθετα κλινικά προβλήματα.

Θα ήθελα, επομένως, να εκφράσω τη χαρά και την τιμή να έχω εισηγητές της ημερίδας καταξιωμένους επιστήμονες με διεθνή προβολή. Είναι όμως και ακάματοι κλινικοί που θα
διανθίσουν το επιστημονικό μέρος της ημερίδας με το μοίρασμα της πρακτικής ενασχόλησης, ο καθένας στο πεδίο εξειδίκευσής του.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνω στον κ. Ευθύμιο Δαρδιώτη, Καθηγητή Νευρολογίας και διευθυντή της Νευρολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, και του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Νευροαποκατάσταση» του Τμήματος Ιατρικής, υπό την αιγίδα του οποίου θα διεξαχθεί η ημερίδα.

Ανυπομονούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας σε αυτή τη μοναδική εκδήλωση στηνόμορφη πόλη της Θεσσαλονίκης, τον Ιούνιο του 2024!

Εκ μέρους του Εργαστηρίου Νευροψυχολογίας και Συμπεριφορικής Νευροεπιστήμης
Λάμπρος Μεσσήνης
Αναπλ. Καθηγητής Κλινικής Νευροψυχολογίας,
Τμήματος Ψυχολογίας, ΑΠΘ